Włochy

Charakterystyka

Włochy są krajem wyjątkowym, który zachwyca wspaniałą kuchnią, gościnnością i krajobrazami. Północna część kraju to góry, dzięki którym możemy cieszyć się białym szaleństwem od listopada aż do maja. To również lodowce, które pozwalają cieszyć się białym puchem nawet przez cały rok! Niepowtarzalna różnorodność ośrodków narciarskich, tras i insfrastuktury tworzą idelane warunki do uprawiania narciarstwa czy snowboardingu.
Olbrzymia baza noclegowa pozwala wybrać obiekt idelany dla naszyb potrzeb aby aktywny wypoczynek był jak najbardziej udany.

W północnej części kraju panuje charakterystyczny, alpejski klimat z ostrą zimą stwarzającą doskonałe warunki dla tych, którzy kochają narty. Wysokie szczyty Alp zachwycają każdego, kto je zobaczy. Wśród ulubionych pasm narciarzy królują Dolomity.

Trentino - region we włoskich Dolomitach, w którym wspaniałe warunki do jazdy na nartach tworzą doskonale przygotowane trasy i niezwykłej urody przyroda. Ten słoneczny region jest też pełen kontrastów krajobrazowych i kulturowych. Z jednej strony Trentino graniczy z Południowym Tyrolem o korzeniach niemiecko-austriackich, z drugiej strony turyści mogą tu wypróbować wspaniałego, włoskiego wina. Góry, jeziora, bogata oferta rozrywkowa, rozbudowana baza hotelowa zaprasza narciarzy z całej Europy. Jednak najważniejszym dla nich atutem są setki kilometrów świetnie przygotowanych tras do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i dla snowboardzistów. Ofertę wzbogacają liczne szkółki narciarskie i przedszkola na śniegu. Znakomita kuchnia i wyjątkowa, gościnna atmosfera sprawiają, że ludzie chcą tu powracać. Głownymi regionami narciarskimi są: Val di Sole, Val di Fiemme, Val di Fassa.

Lombardia – leżąca na styku Włoch i Szwajcarii – to 70 ośrodków narciarskich o sportowym charakterze i kilkaset nowoczesnych wyciągów. Najbardziej popularnym kurortem, szczególnie dla ludzi młodych, jest Livigno. To przede wszystkim wysoko położone stoki, bardzo dobre warunki śniegowe oraz wspaniałe widoki z górnych stacji wyciągów. Turyści cenią jednak nie tylko tutejsze trasy zjazdowe i biegowe, ale także bogatą ofertę apres ski oraz sieć sklepików, gdzie można wybrać się na bezcłowe zakupy. Warto zatrzymać się też w Bormio – spokojniejszej i bardziej „eleganckiej” miejscowości, w której schodzą się 3 doliny – Valdidentro, Valdisotto i Valfurva.

Region Veneto nazywany jest narciarskim rajem. Luksusowe kurorty i wyśmienita kuchnia zadowolą nawet najbardziej wybrednych turystów. Znajdują się tu 4 główne ośrodki narciarskie Arraba, Marmolada, Civetta i Cortina d'Ampezzo które, dzięki świetnym warunkom, co roku przyciągają miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Trasy o różnym stopniu trudności są tutaj dobrze przygotowane, region może się też pochwalić nowoczesnym systemem wyciągów oraz ciekawą ofertą nie tylko narciarskich rozrywek. Frajdy może dostarczyć jazda na skuterach śnieżnych, wędrówki na rakietach śnieżnych czy loty na paralotni. Smakosze w lokalnych restauracjach mogą napić się grappy i spróbować specjałów alpejskiej kuchni. Samą jazdę na nartach z pewnością uprzyjemnią malownicze widoki. Wieczorem można bawić się w wielu pubach i dyskotekach.

W skrócie

Kraj storzony dla miłośników aktywnego wypoczynku w górach!

✔ Różnorodnosć ośrodków narciarskich

✔ Świetnie przygotowane stoki

✔ Dużo słonecznych dni w sezonie

✔ Wyśmienita kuchnia

✔ Olbrzymia baza noclegowa

✔ Włoska gościnność

Regiony i miejscowości

Poniżej przedstawiamy w telegraficznym skrócie opisy najważniejszych ośrodków narciarskich i ich miejscowości.

Wszystkie przedstawione miejca dostępne sa w naszej ofercie.

Poznaj miejscowości w każdym z regionów:

Alta Badia

Alta Badia to ośrodek narciarski w prowincji Bolzano w północnych Włoszech. Należy do gmin Corvara, Colfosco, Pedraces, Badia, San Cassiano i La Villa. Alta Badia wchodzi w skład regionu objętego skipassem Dolomitisuperski. Spośród innych ośrodków narciarskich wyróżnia ją duże nasłonecznienie tras oraz piękne widoki górskie służące wielu turystom za urzekające tło do pamiątkowych fotografii.

Alta Badia obejmuje 130 km różnorodnych dodatkowo naśnieżanych tras na wysokości od 1400 m do 2700 m n.p.m. i gwarantuje bardzo dobre warunki narciarskie przez cały sezon od końca listopada do połowy kwietnia. 103 trasy, 52 wyciągi, najdłuższa trasa Lagazuoi (8,5 km) i trasa Vallon- Corvara (4,3 km) to tylko niektóre charakterystyczne walory tego narciarskiego ośrodka. 

Trasy Ośrodka Narciarskiego Alta Badia mają połączenie z trasami największej karuzeli narciarskiej w Europie z Sella Rondą, którą można objechać w obydwu kierunkach i co każdy narciarz powinien uczynić przynajmniej raz w życiu.

Na jednym skipassie możemy też wybrać się na lodowiec Marmolada, z którego wiedzie trasa długości 10 km! To jedna z głównych narciarskich atrakcji, które musimy odwiedzić będąc w rejonie Alta Badia i Sella Ronda.

 

 

 

Civetta

Położony w samym sercu Dolomitów, pośród trzech malowniczych dolin, ośrodek narciarski Civetta to jeden z największych kurortów narciarskich należących do słynnego włoskiego regionu Veneto. Rozlokowany na wysokościach 979-2100 m n.p.m ośrodek ma do zaoferowania swoim gościom około 90 km tras narciarskich, przy czym jest to oferta skierowana głównie dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Wszystko za sprawą przeważającej części zjazdów niebieskich oraz czerwonych. Zjazdy te są zazwyczaj niezalesione, co również ułatwia zadanie początkującym narciarzom. Większość tras ośrodka znajduje się na wysokości powyżej 1500 m n.p.m, dzięki czemu nie musimy martwić się o dobre warunki śniegowe, jednakże jeśli natura by zawiodła, ośrodek dysponuje nowoczesnym systemem sztuczneg

o naśnieżania.Ośrodek narciarski Civetta obejmuje cztery piękne miejscowości (Alleghe, Selva di Cadore, Zoldo oraz Palafavera) i uważany jest za jeden z najładniejszych kurortów narciarskich w całych Dolomitach.Dla pragnących podszlifować swoje umiejętności pod bacznym okiem eksperta, ośrodek przygotował szkółki narciarskie, które można odnaleźć w Zoldo, Alleghe, bądź Selva di Cadore.

W ośrodku kursują darmowe skibusy, co znacznie ułatwia przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami.Jeśli chodzi o narciarzy biegowych, ośrodek przygotował dla nich kilka różnej długości pętli, które można odnaleźć w okolicach Selva di Cadore oraz Zoldo. Ci, którzy są znudzeni całodniowymi jazdami na nartach, mogą skorzystać z jednej z wielu innych atrakcji, jakie oferuje ośrodek. Chociażby nocna wędrówka z pochodniami wąwozem Sottoguda.Wyprawa organizowana jest przez instruktorów szkółki narciarskiej w Malga Ciapela, którzy w okresie zimowym w każdy czwartek o godzinie 21:30 wyruszają wraz z turystami do wąwozu. Wyprawa oraz poczęstunek winem powinny dostarczyć nie lada rozrywki, nawet najbardziej wymagającym  gościom.Dodatkowo, jeśli ktoś jest miłośnikiem hokeja na lodzie, powinien wybrać się do Zoldo oraz Alleghe, gdzie bardzo często rozgrywane są mecze włoskiej pierwszej ligi hokeja na lodzie. Ośrodek dysponuje niezbyt bogatą ofertą apres ski, jednakże w każdym z głównych miast ośrodka można odnaleźć różnego rodzaju bary i puby.

Marmolada

Marmolada (3343 m n.p.m.) to góra w północno-wschodniej części Włoch, na wschód od Trydentu, jest to najwyższy szczyt Dolomitów. Nazwa masywu pochodzi z języka ladyńskiego, w którym oznacza "błyszcząca", co związane jest z leżącym na północnej flance szczytu lodowcem Ghiacciaio della Marmolada. Ze względu na lodowiec widziana od północy Marmolada posiada charakterystyczny wygląd, odróżniający ją od innych szczytów Dolomitów.Sellaronda - nazwa ta oznacza przejechanie na nartach czterech najsłynniejszych przełęczy w Dolomitach w ciągu jednego dnia: Passo Pordoi - Passo Campolongo - Passo Gardena - Passo Sella. Jest to szlak narciarski będący zespołem wyciągów i tras zjazdowych połączonych ze sobą w jeden ciąg o łącznej długości prawie 60 km. Istnieją dwa kierunki poruszania się po okręgu wokół masywu Sella: Sellaronda zielona (przeciwny do ruchu wskazówek zegara) i pomarańczowa (zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara)

Orientacyjne czasy przejazdów wyciągami Sella Rondą zieloną: ( narciarz zaawansowany)
Z miejscowości Selva na Passo Sella: ok 45 min.
Lupo Bianco na Belvedere: ok.20 min.
Z Arabby na Campolongo: ok. 15 min.
Z Corvary na Passo Gardena/ Danterceppies: ok. 45 min.
W sumie 2h 5 min.

Orientacyjne czasy przejazdów samymi wyciągami Sellarondą pomarańczową: ( narciarz zaawansowany)
Z Selvy na Passo Gardena/Danterceppies: ok. 20 min.
Z Corvary na Campolongo: ok. 20 min.
Arabby na Belvedere: ok. 40 min.
Z Lupo Bianco na Passo Sella: ok. 20 min.
W sumie 1h 40 min.

Aby przejechać Sellarondę należy wykupić skipass Dolomitisuperski. Większość tras o  średniej skali trudności. Trasy przebiegają na wysokości od 1465 m n.p.m. do 2300 m n.p.m.

Val di Fassa

Legendarna dolina Val Di Fassa  położona jest w samym centrum Dolomitów. Od Predazzo po Canazei znajdują się najlepsze ośrodki narciarskie Europy, od Obereggen Latemar po Sella Ronda i Marmoladę można znaleźć trasy narciarskie satysfakcjonujące każdego narciarza.

W dolinie Val di Fassa narciarze mają do dyspozycji 9 ośrodków narciarskich, łącznie ok 230 kilometrów tras (nie licząc Sella Rondy - ok. 500 km tras) o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy obsługiwane są przez blisko 122 wyciągi. W Val di Fassa codziennie można jeździć na nartach w innym ośrodku. Wystarczy kupić odpowiedni skipass.


Poszczególne ośrodki narciarskie są ze sobą połączone: Canazei i Belevedere łączą się z trasami Passo Pordoi; trasy Ciampac i Fedaia z ośrodkiem narciarskim na Marmoladzie;Campitello Col Rodella połączone jest z Passo Sella;Vigo - z Pozza di Fassa; ośrodki Catinaccio, Aloch, Buffaure i Carezza - z Nova Levante; z Moeny Alpe Lusia przejedziemy na nartach do Bellamonte, na Passo San Pellegrino poszusujemy aż do Falcade.
Tereny narciarskie Val di Fassa rozciągają się na wysokościach od 1 330 m n.p.m. do  2 630 m n.p.m. Val di Fassa i pobliski masyw Marmolada oferują kilka pięknych off-pistów, natomiast ci którzy szukają mocnych wrażeń na hopkach znajdą je na hali Belvedere, gdzie przygotowany jest specjalny tor do border-crossu.

Val di Sole

Jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich - Val di Sole (Dolina Słońca) położony jest w zachodniej części Trydentu i otoczony malowniczymi masywami górskimi, jak Dolomity Brenta, masyw Adamello oraz Orlet. O niezwykłej atrakcyjności wyjazdów narciarskich do Val di Sole decydują wyjątkowe warunki pogodowe. Średnio na 10 dni osiem jest słonecznych, a śnieg utrzymuje się tu przez znaczną część roku, co stwarza doskonałe warunki na narty. Pogoda w Val di Sole nigdy nie zawodzi. W regionie znajduje się kilka interesujących miejscowości, z czego na szczególną uwagę zasługuje Marilleva. Ta niewielka miejscowość ma zupełnie unikalny charakter. Jej dolna część położona jest na wysokości ok. 900 m n.p.m, zaś górna – ok. 1400 m n.p.m.. Obie strefy łączą się dzięki drodze asfaltowej oraz kolejce gondolowej. Marilleva posiada dogodne połączenie z ośrodkiem Madonna di Campiglio poprzez Folgaridę i z innymi kurortami, tworząc jeden z największych regionów narciarskich na świecie - SKIRAMA, oferujący 380 km tras i blisko 140 wyciągów.

Ponad 250 km tras, 115 wyciągów narciarskich, Val di Sole to wśród Polaków narciarski kurort numer jeden.. Łączy w sobie stoki wokół Madonna di Campiglio, Folgarida, Marilleva i Passo Tonale.

Nartostrady w Dolinie Słońca należą do Konsorcjum Skirama Dolomity Adamello - Brenta, które skupia 6 ośrodków narciarskich, zdecydowana większość z nich jest połączona ze sobą nartostradami lub wygodnymi skibusami.

Najważniejszymi miejscowościami rejonu są Folgarida, Madonna di Campiglio, Marilleva i Passo Tonale.

Trasy narciarskie w Val di Sole są długie i ciekawe, nie bywają zatłoczone nawet w szczycie sezonu zimowego, a zjechać na nartach można niemal pod same drzwi hotelu.

Val Gardena

Val Gardena to popularne miejsce w Dolomitach w Północnych Włoszech, gdzie co roku zjeżdżają rzesze turystów spragnionych sportowych szaleństw. Val Gardena to dolina, gdzie mieszczą się trzy powszechnie znane kurorty: Ortisei, Santa Cristina i Selva, wokół których skupione są nartostrady. Tutejsze stoki są połączone karuzelą narciarską o łącznej długości 175 km. W regionie Val Gardena rozgrywane są zawody Pucharu Świata, na stokach: Saslong, Cir, Tre, Seceda i Mont Seura. Ponadto w obszarze znajduje się wiele bardzo dobrych tras na narty, w tym szczególnie popularne: 6 - kilometrowa trasa “ Gardenissima” i malownicza trasa Dreier z Ciampinoi. Region posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną oraz niezwykłe krajobrazy

Jednak również na początkujących czekają tu łatwiejsze trasy. Szczególną atrakcją jest dostęp do słynnej karuzeli narciarskiej Sella-Ronda, 50-kilometrowej trasy okrążającej wielki masyw Gruppo di Sella! Na snowboardzistów czekają tu trzy snowparki, a na amatorów narciarstwa biegowego ok. 117 km tras! Wieczorami na après-ski zapraszają dyskoteki, bary i bacówki, w których warto dać się ponieść panującej chwili.

Zobacz wszystkie oferty